Odwiedziny duszpasterskie - kolęda
2023
czwartek - 28.12 - ul. Olszewskiego, nr nieparzyste (9.00)
piątek - 29.12 - ul. Olszewskiego, nr parzyste (9.00)
sobota - 30.12 - od godz. 9.45 - ul Asnyka od strony Parku Angielskiego
2024 wtorek - 2.01 - ul. Partyki 1,3 (15.30) środa - 3.01 - ul. Partyki 5,7 (15.30)
czwartek - 4.01 - ul. Reja od Ronda (9.00)
piątek - 5.01 - od 9.00 ul. Traugutta od Asnyka, od 14.30 ul. Staszica
poniedziałek - 8.01 - os. Azot 2a, 2c 2b (15.30)
wtorek - 9.01 - os. Azot 4c, 4d, 4b i 8a (15.30)
środa - 10.01 - Kolonia Hotel Azot, Kolonia Azot oraz Azot 6 (15.00)
czwartek - 11.01 - ul. Spacerowa (od P.Fidytek), Budryka i Gościnna (9.00)
piątek - 12.01 - ul. Młyńska, Fabryczna nr nieparzyste (9.00)
sobota - 13.01 - ul. Fabryczna nr parzyste (9.45)
poniedziałek - 15.01 - ul. Stawowa (15.30)
wtorek - 16.01 - ul. Matejki, Miła (15.30)
środa - 17.01 - Azot 8 (15.30)
czwartek - 18.01 - ul. Konopnickiej, Czarnieckiego, Robotnicza (9.00)
piątek - 19.01 - od 9.00 ul. Pułaskiego, od 15.00 ul. Ogrodnicza
sobota - 20.01 - ul. Chopina od Kopalni
poniedziałek - 22.01 - ul. Partyki 2,14,16 (15.30)
wtorek - 23.01 - Azot 18 (15.30)

O kolędzie Czym jest wizyta duszpasterska w domu, jak powinniśmy ją przeżyć i jak się do tego spotkania z kapłanem, ale też przede wszystkim z Jezusem przychodzącym do nas ze swoim błogosławieństwem przygotować ?
Po świętach Bożego Narodzenia rozpoczyna się czas wizyt duszpasterskich w naszych domach, czyli tak zwanej kolędy. Już wczesnośredniowieczne dokumenty kościelne wskazują na kolędowanie w tym okresie jako na formę kontaktu z wiernymi w bardzo rozległych wtedy parafiach. Nieprzypadkowo kolęda odbywa się właśnie wtedy, gdy wspominamy przyjście Boga na ziemię. Okres Narodzenia Pańskiego jest czasem pogłębienia więzi z Bogiem, z rodziną, jak również z parafią. Jedni wyczekują wizyty księdza z radością, dla innych to przykry obowiązek, jeszcze inni twierdzą, że to tylko zbiórka pieniędzy lub strata czasu albo jakaś kościelna wizytacja, kontrola. Są i tacy, którzy jej się obawiają. Czym więc jest kolęda i jak ją rozumieć? Kolęda jako oficjalna wizyta duszpasterska jest przede wszystkim spotkaniem modlitewnym i rodzajem wyznania wiary całej rodziny, dlatego też powinna zgromadzić wszystkich domowników. Ksiądz przychodzi, by pobłogosławić rodzinie na nowy rok i wspólnie z nią się pomodlić. Ta wizyta to nie tylko błogosławieństwo, ale i spotkanie kapłana z parafianami. Ważna jest obustronna serdeczność i wrażliwość religijna. Kolęda jest doskonałą okazją, aby lepiej się poznać, aby przełamać anonimowość, aby wymienić swoje uwagi czy spostrzeżenia dotyczące życia parafialnego czy też życia konkretnej rodziny, aby porozmawiać o wątpliwościach dotyczących wiary. Przy okazji kolędy ksiądz poznaje warunki życia ludzi, za których jest odpowiedzialny, ich kłopoty, zmartwienia, ale również i radości. Czasem musi też upomnieć. Przypomnijmy, że kapłan jest zobowiązany na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego do odwiedzania parafian celem wzajemnego poznania się: winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również jeśli w czymś nie domagają, roztropnie ich korygować (KPK 529 § l). Wizyta duszpasterska jest okazją do tego, aby zachęcić do większej gorliwości, do większego zaangażowania się w życie parafii, a może do podjęcia konkretnych decyzji życiowych, do uregulowania sytuacji rodzinnej, małżeńskiej. Zwyczajowo składana przy kolędzie ofiara jest wyrazem naszej troski o potrzeby parafii i odpowiedzialności za Kościół (V przykazanie kościelne). Oczekujmy kolędy bez obawy, lecz z radością. Otwórzmy drzwi naszego domu i nasze serca. Zaprośmy Syna Bożego, by się narodził w każdym z nas, w naszej rodzinie, w rodzinach naszych sąsiadów i bliskich.

Przygotowanie do kolędy Kolęda jest wydarzeniem ważnym dla całej rodziny. Jeżeli to możliwe niech w tym czasie będą obecni wszyscy domownicy. Jak się do tego spotkania przygotować? Tak jak na przyjęcie ważnego gościa, bo przecież przychodzi nie tylko kapłan, ale i Jezus Chrystus ze swoim błogosławieństwem. Przygotowanie do kolędy ma podwójny charakter. Duchowy przez udział w modlitwie. I zewnętrzny poprzez nakrycie stołu białym obrusem ustawienie krzyża, świec, położenie Pisma Świętego, przygotowanie wody święconej, kropidła. Wchodząc do mieszkania kapłan pozdrawia domowników i razem z rodziną modli się, prosząc o potrzebne łaski dla nich. Następnie kropi mieszkanie wodą święconą, błogosławi dom i jego mieszkańców. Po tym jest czas na wspólną rozmowę, poznanie się. Kapłan może zapytać o życie religijne domowników. Można przekazać duszpasterzowi swoje uwagi na temat parafii, potrzeb materialnych czy duchowych. Parafia prowadzi kartoteki swoich wiernych, gdzie odnotowuje się dane: przyjęte sakramenty, informacje o sytuacji rodziny, problemy. Podczas kolędy kartoteka ta jest uzupełniana.
za: Parafia Archikatedralna, Lublin
|