Strona główna Ogłoszenia duszpasterskie

Menu

Goście online

Serwis parafii przegląda teraz
 17 gości 

Odwiedzin ogółem:

Od 1.01.2010:REKLAMA


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE30 lipca 2017


17. Niedziela w Ciągu Roku

 1. Mija połowa wakacji. Wraz z początkiem obecnego tygodnia rozpoczniemy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny na płaszczyźnie tak religijnej, jak i historycznej. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy setki tysięcy pielgrzymów zdąża na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję.
 2. 1 sierpnia przypada 73. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. W połowie miesiąca przedmiotem refleksji staną się sierpniowe dni narodowego przebudzenia na przełomie lat osiemdziesiątych na polskim wybrzeżu. wspomnijmy też "Cud nad Wisłą" z 1920 roku. Niech to bogactwo sierpniowych rocznic i wielkich świąt utwierdzi naszą wiarę i ufność w moc i potęgę Boga.
 3. W środę przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią św. Franciszka z Asyżu. warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, modlitwa wyznaczona przez papieża oraz nawiedzenie parafialnego kościoła.
 4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy piątek od godz. 9.30 odwiedzę chorych i starszych z posługą duszpasterską. Od godz. 17-ej wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja. W tym czasie okazja do spowiedzi.
6 sierpnia 2017


Przemienienie Pańskie

 1. W dzisiejszą niedzielę przypada święto Przemienienia Pańskiego. Wydarzenie to było umocnieniem wiary Apostołów przed męką Pana Jezusa. Jest ono również zaproszeniem do prowadzenia intensywnego życia wewnętrznego, poznawania Pana Boga na drodze modlitwy i sakramentów.
 2. W środę, 9 sierpnia, oddajemy cześć św. Teresie Benedykcie od Krzyża, dziewicy i męczennicy - Edycie Stein.
 3. W czwartek, 10 sierpnia, przypada święto św. Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika (+258). Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II tego samego dnia. Zwłaszcza dzisiejszego dnia warto wpatrywać się w jego życie, aby dostrzec jak wiele dla Chrystusa i Kościoła warto wycierpieć, a z czego rodzą się później błogosławione owoce.
 4. Powszechnym staje się zwyczaj, że przy pogrzebie poszczególni członkowie rodziny, sąsiedzi, znajomi... zamawiają Msze Święte za zmarłą osobę. Nazwiska zamawiających są wyczytywane w czasie pogrzebu. Najczęściej kapłan miejscowy nie jest w stanie odprawić wszystkich tych Mszy Świętych (są bieżące np rocznice), dlatego intencje i ofiary za nie złożone są przesyłane np do księży chorych, emerytów, misjonarzom... Kapłan, który tego samego dnia odprawia więcej niż jedną Mszę Świętą, może przyjąć ofiarę tylko za jedną, a za pozostałe odsyła ofiarę do dyspozycji biskupa (np dom Samotnej Matki).
 5. Serdeczne Bóg zapłać za comiesięczne ofiary na naszą świątynię. Szczególne podziękowanie za trud zbierającym te ofiary.13 sierpnia 2017


19. Niedziela w Ciągu Roku

 1. We wtorek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia NMP. W Polsce ta uroczystość znana jest jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię przynosimy do kościoła bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Sam gest błogosławieństwa rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy, za wszelkie otrzymane dary. jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja - Najdoskonalszy Owoc odkupienia ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia - tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.
 2. Wraz z wtorkowym świętem maryjnym, tradycyjnie pamięcią sięgamy do  naszej historii, aby wspomnieć "Cud nad Wisłą" z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają - doświadczamy tego naocznie. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.